{analitics urchin="UA-154778477-1"}

PARA GOLDEN SPIKE Ostrava

Story

In 2016 there was a para athletics club established within the SSK Vítkovice, the Ostrava Golden Spike organiser.

The main reason was to extend the numeber of athletics clubs for handicapped in the Czech Republic and as the first para athletics club in the Moravian-Silesian Region make para athletics also more accessible for local athletes.

Currently the main events trained are shot put, javlelin, discus and skitlle throws. Long jump, runs and other para athletics events will be added within coming years.

One of very important activities of every sports club is to organize competions. The most prestigeous one for the Para Athletics Team Vítkovice is a partner project of the Ostrava Golden Spike called Ostrava Para Golden Spike established in 2017.

 

PARA GOLDEN SPIKE Ostrava 2022

Date and Venue

May 31. 2022, 10:00 AM, City Stadium Ostrava - Vítkovice.

Address: Závodní 2891/86, 703 00 Ostrava-Vítkovice, CZ.

 

Events

  • Shot put women sitting F52–57, F32–34
  • Javelin throw man sitting F52–57, F33, 34
  • Shot put women and man standing F11–64 (according to the number of registered athletes)

 

Entries May 31. 2022

We prepare...

 

Photogallery 2020

More photo – click here >

 

Results 2017–2021

All of the documents listed here are in the format – PDF (Adobe Acrobat).

If you do not have the necessary software to view them (Adobe Acrobat Reader) – free download HERE >

 

PARA Golden Spike Ostrava 2021, 19 May 2021

JAVELIN THROW MEN WHEELCHAIR F34, 54, 55, 57

NAME CLUB BIRTH WR NR CLASS 1 2 3 4 5 6 BEST POINT RANK
Huťka Julius SVK 1974 49,26m SVK F57 28,77 30,86 29,69 x 30,18 x 30,86 68,853 1
Ščambura Dušan AK OL 1966 35,30m 30,99m F55 19,86 x x 20,97 20,98 x 20,98 66,413 2
Rotter Michal AK OL 1981 35,30m 30,99m F55 18,44 17,41 18,92 18,66 18,49 17,69 18,92 59,892 3
Kadlík Vladimír Brno 1977 31,90m 24,01m F54 13,9 12,87 x 13,89 x 15,19 15,19 51,914 4
Techmann Jaroslav SSK 1992 38.28m 18,78 F34 8,53 9,93 9,63 9,14 9,06 8,98 9,93 27,522 5
Konečný Vladimír AKWZ 1981 26,96m 12,07m F33 6,02 5,94 6,36 6,14 5,67 6,46 6,46 25,747 6
Dudek Kamil POL 1999 31,90m POL F54                 DNP
Wróbel Tomasz POL 1984 49,26m POL F57                 DNP

 

SHOT PUT MEN WHEELCHAIR F33, 34, 53, 56, 57 / 3kg F53, 33 / 4kg F34, 56, 57

NAME CLUB Birth WR NR CLASS 1 2 3 4 5 6 BEST POINT RANK
Kisý Aleš NMnM 1980 8.83m 8.35m F53 7,56 7,53 x 7,51 7,8 7,79 7,8 86,957 1
Klimeš Jaroslav SSK 1981 13.49m 9,65m F56 7,72 8,19 8,02 7,94 8,09 8,09 8,19 67,463 2
Doležel Matěj SSK 1993 12.17m 7.15m F33 x 7,4 7,78 7,63 7,94 7,05 7,94 67,174 3
Hodor Marek SVK 1983 13.49m 9.65m F56 7,71 7,99 7,9 7,9 7,72 7,64 7,99 65,815 4
Brož Jaroslav SSK 1981 8.83m 8.35m F53 5,6 x 5,53 5,28 5,77 5,58 5,77 64,326 5
Dvořák Martin Spastic 1994 12.17m 8.17m F34 7,03 7,2 7,47 7,56 7,28 7,48 7,56 60,821 6
Šácha Radim ABBP 1978 15.26m 12.19m F57 6,72 6,96 7,38 6,99 6,72 6,99 7,38 51,393 7
Cieślik Piotr POL 1984 12.36m POL F33                 DNS
Rokicki Janusz POL 1974 15.26m POL F57                 DNS

 

DISCUS THROW MEN WHEELCHAIR F52, 33, 56, 57

NAME CLUB BIRTH WR NR CLASS 1 2 3 4 5 6 BEST POINT RANK
Petrouš Jaroslav BBP 1977 48.55m 45.94m F57 42,99 44,12 44,64 41,77 43,51 43,42 44,64 91,588 1
Laczko Dušan SK 1983 46.68m SVK F56 30,78 36,54 38,06 39,12 38,66 38,51 39,12 87,654 2
Liška Přemek ACWZ 1988 48.55m 45.94m F57 26,9 31,02 x 24,52 29,17 27,56 31,02 63,644 3
Vartoň Filip AKOL 1991 23.80m 14.96m F52 12,24 12,45 12,55 12,43 12,22 12,27 12,55 55,457 4
Nigrovič Jan SSK 1966 48.55m 45.94m F57 16,47 21,07 22,03 18,41 23,08 22,61 23,08 47,353 5
Zapletal Jaroslav AWZ 1969 48.55m 45.94m F57 16,26 17,9 20,17 19,91 18,29 19,29 20,17 41,383 6
Hirka Lukáš SSK 1986 43.29m 24.44m F34 x 15,14 15,1 16,02 16,69 15,49 16,69 41,363 7
Konečný Vojtěch SSK 1992 23.80m 14.96m F52                 DNS

 

JAVELIN THROW MEN STANDING F37, 46, 11, 12 / J. 600g F37 / J. 800g F46, 11, 12

NAME CLUB Birth WR NR CLASS 1 2 3 4 5 6 BEST POINT RANK
Skotnica David SSK 1981 63.97m NO F46 38,94 35,64 x 35,93 38,78 37,01 38,94 64,088 1
Kukla Martin AKOL 1993 57.81m 41.12m F37 25,34 27,45 x 31,22 30,68 30,67 31,22 62,603 2
Vimmer Michal TJ H. Plzeň 2000 57.81m 41.12m F37 x x x 26,38 28,99 26,27 28,99 58,131 3
Antene Rostislav SSK 1992 64.89m NO F12 25,53 23,11 26,42 24,18 26,43 26,19 26,43 40,333 4
Partík Tomáš Blind V. 2002 64.89m NO F12 x 16,98 19,54 19,82 18,72 x 19,82 30,246 5
Strohalm Marek SSK 1989 57.81m 41.12m F37 10,36 13,05 11,16 12,24 12,76 13,41 13,41 26,89 6
Dydik Andryi Blind V. 2000 53.99m NO F11 x 12,26 x x x 11,26 12,26 24,481 7

 

100 m T11, 12, 13, 35, 37

1. kolo

NAME CLUB Birth WR NR CLASS TIME POINT RANK
Moštěk Jan AKOL 1993 11.42 13.12 T37 13.72   1
Bartošek Ondřej SSK 1990 11.77 15.79 T35 15.6O   2
Brych Oldřich BBP 1982 11.42 13.12 T37 14.91   3
Vimmer Michal PLZEN 2000 11.42 13.12 T37 15.33   4
Strohalm Marek SSK 1989 11.42 13.12 T37 16.54   5

2. kolo

NAME CLUB Birth   NR CLASS TIME POINT RANK
Kříž Marek Blind V. 2002 10.45 NO T12 13.31   1
Antene Rostislav SSK 1992 10.45 NO T13 13.96   2
Partík Tomáš Blind V. 2002 10.45 NO T12 14.16   3
Asresahegn Daniel Blind V. 2002 10.46 NO T13 14.86   4
Dydik Andryi Blind V. 2000 10.92 NO T11 15.75   5

 

 

HANDI GOLDEN SPIKE Ostrava 2020, September 7

Club throw men F51

Final Number Name Group Team 1 2 3 4 5 6 Result Points
1 6 Kuřeja Marián F51 Slovakia 30 X X X 27,30 X 30 981
2 3 Enge Michal F51 ABBBV 25,64 26,57 26,94 X 26,51 27,34 27,34 887
3 5 Běleš Radim F51 SSK-V 25,1 25,77 26,08 26 26,8 26,94 26,94 870
4 4 Zach Martin F51 ABBP 20,86 26,2 25,14 25,34 23,67 25,44 26,20 837
5 2 Biluseac Jaromir F51 SSK-V 20,34 21,3 17,58 20,76 21,12 19,61 21,30 560
6 1 Gálik Pavel F51 Slovakia 18,73 16,67 20,02 20,37 19,69 13,63 20,37 498

 

Discus throw men F33, 52, 55, 56, 57 

Final Number Name Group Team 1 2 3 4 5 6 Result Points
1 8 Petrouš Jaroslav F57 ABBP 39,55 39,12 40,29 38,86 X 39,58 40,29 821
2 9 Laczko Dušan F56 Slovakia 29,28 34,73 36,05 34,84 35,75 X 36,05 796
3 5 Imianowski Adrian F52 Poland 14,99 14,94 15,06 14,63 15,11 X 15,11 598
4 7 Liška Přemysl F57 ACWZ 32,24 31,26 32,42 31,41 31 32,8 32,80 575
5 6 Konečný Vojtěch F52 SSK-V 14,43 14,37 14,32 13,36 13,51 14,27 14,43 542
6 4 Vartoň Filip F52 AK OL 12,78 12,85 12,82 12,75 12,2 12,35 12,85 406
7 2 Cieslik Piotr F33 Poland X 14,89 15,42 14,65 15,19 16,23 16,23 247
8 1 Nigrovič Jan F57 SSK-V 23,7 22,11 21,94 21,64 22,95 23,61 23,70 233
DNS 3 Falek Kamil F55 Poland                      DNS

 

Javelin men F34, 54, 55, 57 

Final Number Name Group Team 1 2 3 4 5 6 Result Points
1 7 Ščambura Dušan F55 AK OL 21,39 20,87 22,48 21,74 X 19,99 22,48 641
2 8 Hutka Julius F57 Slovakía 30,36 30,43 30,05 29,34 31,12 X 31,12 613
3 9 Tomasz Wrobel F57 Poland X 25,98 X 28,09 X 29,14 29,14 532
4 6 Rotter Míchal F55 AK OL 18,95 19,95 18,8 19,74 19,68 19,67 19,95 495
5 5 Vladimir Kadlík F54 SK Brno X X 14,02 X 12,6 14,38 14,38 246
6 3 Šácha Radím F57 ABBP 15,05 15,11 14,73 14,43 13,69 17,93 17,93 108
7 1 Horský Marek F34 SSK-V X 8,23 X 10,94 8,38 10,07 10,94 85
8 2 Soukup Antonín F54 SSK-V 10,57 10,14 9,75 X 10,03 9,37 10,57 73
9 4 Zapletal Jaroslav F57 ACWZ 14,49 15,22 15 15,2 15,12 16,07 16,07 67

 

Javelin women F33, 34, 54, 56

Final Number Name Group Team 1 2 3 4 5 6 Result Points
1 8 Obrová Miroslava F56 SSK-V 14,97 15,63 14,66 15,65 16,1 15,16 16,1 592
2 2 Kostelňáková Zuzana F56 SSK-V 9,46 9,37 9,74 X 10,97 10,88 10,97 166
3 3 Marcaníková Anna F33 ACWZ 6,35 6,46 6,18 X 6,16 6,47 6,47 146
4 5 Kabotová Veronika F33 SSK-V 5,29 5,25 5,37 5,27 5,38 5,73 5,73 82
5 6 Morcinková Lenka F34 ACWZ 7,4 7,09 7,81 7,82 7,68 7,33 7,82 46
6 1 Vybošfoková Lucie F56 SSK-V 7,5 6,88 7,14 6,86 7,24 7,52 7,52 26
7 4 Hamříková Lucie F34 ABBP 5,39 5,36 6,36 5,79 5,27 5,48 6,36 14
DNS 7 Kacanu Eva F54 AK OL               DNS

 

Shot put men F33, 34, 53, 56, 57

Final Number Name Group Team 1 2 3 4 5 6 Result Points
1 9 Rokicki Janusz F57 Poland 13,09 13,06 12,87 13,32 13,1 13,5 13,50 951
2 8 Kisý Aleš F53 NMnM 7,42 7,53 7,67 7,66 7,57 7,6 7,67 827
3 4 Náčin Stanislav F53 ACWZ 5,91 6,07 6,01 6,04 6,2 X 6,20 529
4 6 Klimeš Jaroslav F56 SSK-V 7,6 8,05 8,14 8,1 8,12 X 8,14 482
5 7 Šlesingr Jan F53 ABBP 5,3 5,34 5,46 5,73 5,66 5,8 5,80 435
6 5 Brož Jaroslav F53 SSK-V 5,36 5,09 5,53 5,17 5,38 5,37 5,53 371
7 3 Majo Jan F34 SSK-V 6,01 6,08 6,23 5,91 6,01 6,15 6,23 149
8 2 Teichmann Jaroslav F34 SSK-V 5,22 5,35 5,4 5 5,46 5,48 5,48 74
9 1 Konečný Vladimír F33 ACWZ 3,49 3,58 3,74 4,12 4,22 4,23 4,23 22

 

Results 2020 >

Results 2019 >

Resultsy 2018 >

Results 2017 >

 

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M