{analitics urchin="UA-154778477-1"}

POSLEDNÍ TISKOVÁ KONFERENCE PŘED MÍTINKEM

11. 06. 2003 | 20:00

OSTRAVA 11. júna (SITA) – Česká oštepárska hviezda Jan Železný si po sérii zranení vyberá štarty na mítingoch veľmi precízne, telo namáhané bezmála dve desaťročia už neposlúcha ako kedysi. Aj práve preto sa trojnásobný olympijský víťaz a majster sveta rozhodol, že v roku 2003 sa atletickým fanúšikom v Česku ukáže iba jediný raz – na Zlatej tretre v Ostrave. „Na vítkovickom štadióne je vždy skvelá atmosféra, diváci sú výborní, a preto tu rád súťažím,“ vysvetľoval na tlačovej besede Železný, ktorý na budúci týždeň v pondelok (16. júna) oslávi 37. narodeniny.

V tomto roku hádzal mladoboleslavský rodák iba jediný raz: v závere mája na mítingu v nemeckom Halle vyhral výkonom 87,92 m. Ostravský štart bude jeho druhý. „Dúfam, že znovu predvediem solídny výkon, hoci som už desať dní nedržal oštep v ruke,“ priznal Železný, no okamžite pripomenul, že pred významnými podujatiami to u neho nie je nič nezvyčajné. „Či absolvujem všetkých šesť pokusov? „Ak hodím prvým 100 metrov, ostatné určite vynechám,“ sršal humorom. Možnosť, že by prekonal v Ostrave 90-metrovú hranicu a nevyhral by, Železný nepripúšťa. „Nepredpokladám, že sa také niečo stane, ale určite by som to prežil. V živote som sa musel prehrýzť aj cez horšie veci,“ poznamenal.

Český rekordér v behu na 400 m prekážok Jiří Mužík nie je na rozdiel od Jana Železného hlavným favoritom svojej disciplíny. Tým je aktuálny svetový šampión Felix Sanchez z Dominikánskej republiky. „O jeho zdolanie sa pokúša kde-kto už rok a pol, no neúspešne,“ naznačil Mužík,aká je jeho reálna šanca získať skalp svetovej jednotky posledných dvoch sezón.

Rodáčka z Karvinej trojskokanka Šárka Kašpárková sa na štvrtkový míting veľmi teší. „Zlatá tretra bude pre mňa najväčšou súťažou od olympiády v Sydney v roku 2000,“ priznala bývalá majsterka sveta a prezradila svoj ostravský cieľ – splniť A-limit ČAS na MS v Paríži.

Azda najväčším magnetom Zlatej tretry bude obnovená premiéra trojnásobného majstra sveta a svetového rekordéra na 1500 m Hichama El Guerrouja na 5000 m. Marocký míliarsky kráľ sa na túto trať vracia po 11 rokoch. „Naposledy som bežal päť kilometrov na juniorských majstrovstvách sveta v Soule v roku 1992. V rozbehu som vtedy dokonca spadol, ale napokon som postúpil do finále a skončil som tretí. Tento bronz bol pre moju ďalšiu kariéru veľmi dôležitý,“ prezradil 28-ročný Maročan. Prechod z tisícpäťstovky na päťtisícku nepovažuje za jednoduchý – čakajú ho iní súperi, iné tempo, iná taktika. „Tréning som veľmi nemenil, iba som trochu zvýšil objemy. Chcel by som atakovať hranicu 12:45 min, ale mojím hlavným cieľom je dobehnúť. Ostravskú päťtisícku si chcem užiť, chcem z nej mať radosť. Ak to zvládnem, v druhom štarte sa môžem pokúsiť o svetový rekord. Gebrselassieho najlepší čas histórie 12:39,36 je grandiózny, ale ani on ho nezabehol hneď v úvodnej päťtisícke kariéry,“ vysvetľoval Hicham El Guerrouj, ktorý popoludní odhalil bustu Emila Zátopka na vítkovickom štadióne. „Videl som, s akým zanietením tu ľudia pripravujú míting, ktorý bude určite veľkým atletickým divadlom. A v ňom by som divákov nerád sklamal. Verím Bohu, že mi pomôže a dodá mi dostatok energie.“

Organizátori mítingu Zlatá tretra avizujú dva útoky na svetový rekord. O jeden by sa mala pokúsiť Bieloruska Alesija Turovová v ženskom stípli. Vlani jej rekordný atak vyšiel, hoci bežala tri kilometre s prekážkami prvýkrát v živote. „Minulý rok som pred poslednou prekážkou výrazne spomalila. Dúfam, že tentoraz sa mi to nestane, lebo by ma to mohlo stáť rekord. Na štvrtkový štart nastupujem s veľkými očakávaniami,“ vravela tajnostkársky 23-ročná rodáčka z Minska.

O ambíciách ďalších hviezd ostravského mítingu IAAF Super Grand Prix Zlatá tretra už len telegraficky: halový vicemajster světa na 1500 m Keňan Bernard Lagat chce v prípade dobre rozbehnutých pretekov pokoriť hranicu 3:30 min, švédska výškarka Kajsa Bergqvistová avizuje útok na 200 cm („Ak mi to nevyjde, budem sklamaná…“) a halová svetová rekordérka na 800 m Jolanda Čeplaková zo Slovinska túži vymazať z čela tohtoročných svetových tabuliek Mariu Mutolovú („Trúfam si na to aj v sólobehu“).

 

 

[ ...zpět ]

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M