{analitics urchin="UA-154778477-1"}

PŘEHLED DISCIPLÍN NA ZLATÉ TRETŘE - AKTUALIZOVÁNO!

11. 06. 2003 | 12:56

Zde uvádíme přehled jednotlivých disciplín spolu s informacemi o očekávaných výkonech a případných rekordech.

MUŽI

100 m

Téma: Prvý šprint v histórii mítingu pod 10 sekúnd.

Favoriti: Víťaz posledných dvoch mítingov Grand Prix v USA Kim Collins (Sv. Krištof) je adeptom na prvenstvo. Majster Európy a spoludržiteľ európskeho rekordu (9,87) Dwain Chambers spolu aj s krajanom Markom Lewisom-Francisom (juniorský majster sveta) sú jeho hlavnými súpermi. Bude aj tam medailista halových MS na 60 m Jason Gardener, takže britská kvalifikácia o miesto v reprezentácii na Európsky pohár. Čo dokáže senzácia roka Kanaďan Nicolas Macrozonaris, ktorý v Mexiku zdolal svetového rekordéra Montgomeryho? Zvyšnú dráhu obsadil vítaz Svetového pohára Uchenna Emedolu z Nigérie.

800 m

Téma: Muž budúcnosti Rus Jurij Borzakovskij (šiesty v historických tabuľkách) proti najlepším Keňanom na čele s lídrom tohtoročných tabuliek Wilfredom Bungeiom. Rekord mítingu by mal byť samozrejmosťou, skôr je otázkou, ci sa bežci dostanú aj pod 1:44.

Favoriti: Jurij Borzakovskij (dosiaľ behal 1500 m), Wilfred Bungei (v nedeľu v Hengele 1:43,05) Joseph Mutua (obhajca z vlaňajška), prekvapit môže medailista z Atlanty a MS 1999 Hezekiel Sepeng z JAR, ktorý potrebuje presvedčiť zostavovateľov tímu na MS v Paríži.

1500 m

Téma: Čas čo najbližšie k bariére 3:30, ktorú tak skoro v sezóne ako 12. júna ešte nikto neprekonal. Českou témou je útok na limit na MS v podaní Michala Šnebergera (3:37,10).

Favoriti: V tomto roku zatiaľ nezdolaný Keňan Bernard Lagat, svetová dvojka. Prekvapiť môže juniorský majster sveta Alex Kipchirchir z Kene. Na štarte budú aj trojka a štvorka rebríčka Cornelius a William Chirchirovci.

5000 m

Téma: Memoriál Emila Zátopka – hlavná disciplína na záver pretekov. Výnimočná udalosť, svetový atlét číslo jeden Hicham El Guerrouj pobeží po prvý raz ako senior 5000 m. Na túto premiéru čaká celý atletický svet.

Favoriti: El Guerrouj, ktorý zmenil plán štartov a ako prípravu na päťtisícku v Ostrave zabehol skvelú tritisícku v Turíne. Myslí to vážne. Zatiaĺ hovorí o pokorení 12:50 h, ale.... Keňania si tento beh nenechajú ujsť, nastúpi rebríčková jednotka Benjamin Limo, majster sveta na 10 000 m Charles Kamathi. Prekvapit môže 18-ročný Boniface Kiprop z Ugandy, ktorý zabehol v Nairobi v nevýhodnej nadmorskej výške 13:35,1, európske výkony by mali byť o minútu lepšie. Rovnako tak aj James Kwalia, ktorý zabehol v Hengelo juniorský svetový rekord na mílu.

3000 m překážek

Téma: Wilson Boit Kipketer a prípadný štvrtý triumf v Ostrave, zabehne výkon roka a rekord mítingu?

Favoriti: Spomínaný dobre známy Boit Kipketer. Pobeží však aktuálny líder tabuliek Paul Koech (8:06,68 v Hengele) a v ústraní čaká jeho krajan Ezekiel Kemboi s ambíciami dokonca na svetový rekord (tvrdí jeho manažér?).

110 m překážek

Téma: Zdolá Olijars Američanov?

Favoriti: Najmä mladý Lotyš Stanislav Olijars, ktorý nečakane vyhral vo Vítkoviciach vlani a zdolal legendárneho Colina Jacksona, ktorý už ukončil kariéru. Veľkými zlepšeniami upútava v tomto roku aj mladý Francúz Ladji Doucoure (už 13,44 a na halových MS bol štvrtý). Listinu dopľňajú traja Američania bronzový z MS 1999 Duane Ross, skúsený Chris Phillips a muž nastupujúcej generácie Ron Bramlett. Zabúdat netreba ani na víťaza Hier Commonwealthu 2002 Shauna Bownesa (JAR).

400 m překážek

Téma: Udrží si svoju nezdolateľnosť od júla 2001 svetová jednotka Felix Sanchez?

Favoriti: Okrem majstra sveta sú vo výbornej forme obaja Američania – Eric Thomas a Joey Woody. Ako sa v superkonkurencii presadí elitné české duo Jiří Mužík a Štěpán Tesařík?

Dálka

Téma: Bude nový sektor pod tribúnou zrelý na skoky ďaleko za osem metrov?

Favoriti: Hlavným favoritom je skvelý Američan Savanthe Stringfellow, podľa odborníkov nástupca Carla Lewisa. Skákať bude aj strieborný z ME Chorvát Siniša Ergotič a strieborný z Atlanty Jamajčan James Beckford. 
Petr Lampart tiež myslí na lepšie výkony ako v doterajšom priebehu sezóny. Absenciou je svalové zranenie halového majstra sveta Dwighta Phillipsa, ktorý odriekol júnové európske štarty. Podľa doktorov musí dva týždne pauzovať.

Oštěp

Téma: Jediný tohtoročný štart domácej legendy Jana Železného.

Favoriti: Záujem sa sústredí na výkon Železného, ktorý v nemeckom Halle v protivetre hodil takmer 88 metrov. V Ostrave sa dá vybrať sektor podľa smeru vetra.

Hlavnými súpermi skúsený Nemec Boris Henry a ruský talent Aleksander Ivanov, obaja v posledných dňoch prekonali 88 metrov a posunuli Železného v tabuľkách roka až na štvrté miesto. Ak vydrží májová forma Miroslavovi Guzdekovi, mohli by byť v prvej trojke až dvaja domáci borci.

Zlatá tyčka (11.6.)

Téma: Kvalitný show-program ako predkrm pred štvrtkovým hviezdnym zápolením. Česká jednotka Adam Ptáček nastúpi proti britskému rekordérovi Nickovi Buckfieldovi, neustále sa zlepšujúcemu Švédovi Oscarovi Jansonovi a juniorskému majstrovi sveta Maksimovi Mazurykovi z bubkovho klubu v Donecku.
Štěpán Janáček sa pre zranenie ešte o štarte rozhoduje. Doskočisko pripraví odborník Pavel Beran z Prahy, na ktoré poschodie ostravskej radnice sa podarí vyskočiť?

Národný program

Výška – muži: Domáci hrdina Jaroslav Bába proti českej špičke.

400 m – muži: Po zranení sa o rýchly čas mieni pokúsiť finalista ME Karel Bláha.

 
ŽENY


100 m

Téma: Memoriál Jana Slaninu a útok na dlhoročný rekord mítingu J. Kratochvílovej.

Favoritky: Spoludržiteľka výkonu roka a víťazka hier Commonwealthu Debbie Fergusonová z Bahám, olympijská medailistka v štafete Mary Onyaliová z Nigérie. Emotívnym vrcholom stovky však bude vystúpenie veľkej dámy svetovej atletiky Merlene Otteyovej, dnes reprezentujúcej Slovinsko.

800 m

Téma: Snaha o čo najrýchlejší čas v podaní Jolandy Čeplakovej.

Favoritky: Slovinka si zabehla v Eugene skvelý národný rekord na 1500 m a odvtedy sa chystá na ostravský štart. Chce pokoriť výkon roka rivalky Mutolovej a rekord mítingu Matejkovičovej. Ostatné bežkyne by mali atakovať dve minúty, ale na Čeplakovú budú hľadieť z úctivej vzdialenosti.

2000 m

Téma: Pokus o svetový rekord

Favoritky: Etiópska vytrvalkyňa Berhane Adereová, štvrtá najlepšia svetová atlétka súčasnosti sa pokúsi o svetový rekord na tejto vzdialenosti. Domáce Šuldesová a Švaňhalová by mali pokoriť český rekord.

3000 m překážek

Téma: Pokus o svetový rekord

Favoritky: Bieloruská bežkyňa Alesya Turovová, ktorá zatiaľ ako jediná zvládla túto novú ženskú disciplínu v čase pod 9:20. V Ostrave sa mieni priblížiť k 9:10. Odborníci hodnotia štartovú listinu ako najkvalitnejšiu v histórii tejto disciplíny.

100 m překážek

Téma: Štart svetovej jednotky, ktorá sa v tomto roku výrazne zrýchlila.

Favoritky: Jamajčanka Brigitte Fosterová posunula v jedinom štarte karibský rekord na 12,45. V ďalších sa chce len zlepšovať. Počas víkendu zabehla na Kube osobný rekord na 100 m 11,17. V blízkej budúcnosti môže myslieť aj na svetový rekord, tvrdia odborníci. Na štarte aj aktuálna majsterka Európy Glory Alozieová (Šp.).

400 m překážek

Téma: Zlepšenie rekordu mítingu.

Favoritky: Majsterka Európy a všestranná bežkyňa Rumunka Ionela Tirleová, bronzová z ME Poľka Anna Jesienová (vlani ešte Olichwierczuková) a objav roka Yvonne Harrisonová z Portorika. Prekvapením möže byt cerstva vitazka Hier malych krajin Androula Sialouová z Cyprusu.

Výška

Téma: Prvý dvojmetrový skok v Ostrave

Favoritky: Svetová jednotka a jedna z najpopulárnejších atlétok súčasnosti Švédka Kajsa Bergqvistová. Rusky Marina Kupcovová (doterajšia rekordérka mítingu a líderka tabuliek s 202 cm) a Anna Čičerovová (v hale 204) jej môžu znepríjemniť život. Rovnako tak aj bývalá juniorská majsterka sveta Chorvátka Blanka Vlašičová a Ukrajinka Viktoria Sťopinová, ktorá sa pred týždňom zlepšila na rovné dva metre.

Tyčka

Téma: Dostanú sa atlétky až k pokusom o svetový rekord?

Favoritky: Hlavnou je legendárna Američanka Stacy Dragilová, aktuálna svetová rekordérka, premiérová majsterka sveta vonku i v hale a takisto historicky prvá olympijská víťazka v tejto disciplíne. Vonku ešte neprehrala a v Eugene zdolala aj svoju hlavnú rivalku Feofanovovú, tá dala prednosť príprave, ale jej krajanky Jelena Isinbajevová (strieborná z ME 2002 a HMS 2003, 465) a Tatiana Polnovová (470) ju môžu nahradiť. V štartovej listine je aj bronzová z MS 2001 Poľka Monika Pyreková. Pavla Hamáčková by mohla ohroziť vlastný český rekord.

Trojskok

Téma: Uvidíme prvý 15-metrový skok v Ostrave?

Favoritky: Líderka svetových tabuliek Yamile Aldamová z Kuby skočila v Nórsku už 14,98 a v Ostrave myslí na viac. Nechýba ani bronzová z HMS 2003 Ken Ndoyeová zo Senegalu. Diváci sa však najviac tešia na populárnu Šárku Kašpárkovú, ktorá by chcela na svojom obľúbenom podujatí skočiť najviac po materskej prestávke.

Národný program

Disk: Víťazka mítingov Grand Prix a svetová trojka Věra Pospíšilová sa ukáže v dueli so súperkami z Poľska a Francúzska. Organizátori si vyskúšajú rýchlosť zbalenia diskárskej klietky do začiatku hlavného programu.

 

 

[ ...zpět ]

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M