Tamberi a Schippersová se těší na premiéru na tretře

16. 07. 2020 | 12:30
Tamberi a Schippersová se těší na premiéru na tretře

Další hvězdné atlety a atletky, kteří ozdobí 59. ročník mítinku Zlatá tretra Ostrava, představili jeho organizátoři. Dvojnásobná mistryně světa Nizozemka Dafne Schippersová, veliký šoumen výšky mužů a halový mistr světa Gianmarco Tamberi, skvělí diskaři a třeba také aktuálně nejlepší český výškař Marek Bahník.

Ti všichni pevně věří, že epidemiologická situace po prázdninách bude příznivá a 8. září si na Městském stadionu ve Vítkovicích fanoušci přijdou na své. Mítink je součástí nově vzniklého seriálu Continental Tour Gold a na tiskové konferenci vyjádřili zástupci města i kraje naději, že uspořádání letošního ročníku snad nic nestojí v cestě. "Spousta akcí v letošním roce byla zrušena a my jsme rádi, že se to netýká mítinku Zlatá tretra. Jsme velmi pyšní, že můžeme podpořit jeden z nejstarších atletických podniků na světě a moc bych si přál, aby se do září situace kolem pandemie koronaviru nijak nezhoršila a atleti přijeli," řekl primátor Statutárního města Ostrava Tomáš Macura.

V podobném duchu hovořil také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák: "Musíme hledat nové cesty, není možné se před pandemií zavřít. Proto jsem rád, že máme velikou šanci, abychom se v září na stadionu sešli a sledovali skvělou atletiku."

Manažer mítinku Alfonz Juck pak představil další hvězdy světové i domácí atletiky, které účast na letošním ročníku přislíbili. Ve výškařském sektoru bude bezpochyby zajímavé sledovat halového světového šampiona Itala Gianmarca Tamberiho, který jako jediný atlet letos překonal 230 centimetrů. Mezi jeho soupeři bude například také aktuální česká jednička Marek Bahník. Jeho halový rekord je 225 centimetrů, pod čitým nebem má skočeno o tři centimetry méně. Ale rád by to změnil nejpozději právě na tretře. "Ještě nikdy jsem na tomto mítinku nestartoval a moc se těším. S Tamberim to bude úžasná soutěž a třeba mi pomůže k vylepšení osobního maxima," řekl brněnský výškař.

Na hlavním stadionu se budou diváci moci těšit také na souboj nejlepších světových diskařů. Naposledy jejich soutěž z tribuny mohli sledovat v roce 1996. Rozhodně bude na co koukat, start přislíbili oba poslední mistři světa Švéd Daniel Stahl (osobák 71,86 m) a Litevec Andrius Gudzius (69,59 m). Oba jsou tak schopni překonat letitý rekord tretry legendárního Kubánce Luise Delise z roku 1983 (68,06).

Na další svůj start v Ostravě se těší také nizozemská sprinterka Dafne Schippersová. Vyhrála před dvěma lety při své premiéře na tretře dvoustovku, letos to zkusí na netradiční trati 150 metrů. "Mám na Ostravu skvělé vzpomínky. Musím se ale přiznat, že trať 150 metrů jsem v závodě ještě nikdy neběžela. Myslím si však, že právě tato vzdálenost by mi mohla vyhovovat. A jestli překonám nějaké rekordy? To je těžké říct, dráha je velmi rychlá, ale musí se sejít ještě několik dalších faktorů. Určitě se však o to pokusím," vzkazuje na dálku fanouškům.

Program mítinku se stále ještě tvoří a definitivně bude znám až přibližně za měsíc. Pokud se však nezmění epidemiologické podmínky, do ochozů by se mělo vejít několik tisíc diváků (aktuálně je povolený limit 5000 osob, včetně pořadatelů a sportovců). Ti budou rozmístěni do sektorů podle technických disciplín. Jak už organizátoři oznámili dříve, sledovat budou moci souboje světových koulařů, oštěpařů, trojskokanek, na dráze pak kromě sprinterek například půlkaře či mílařky.

 

 

[ ...zpět ]

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M