{analitics urchin="UA-154778477-1"}

EL GUERROUJ UŽ V EURÓPE, PRÍDE BUBKA AJ S ATLÉTMI

06. 06. 2003 | 09:30

OSTRAVA 6. juna - Vitkovicky stadion je definitivne pripraveny, ukoncene lajnovanie drah. Piatok venovali na stadione instalacii doskocisk a dalsej potrebnej techniky. V pondelok sa ocakava prichod nemeckej firmy Wige-data, ktora zabezpeci informacny a vysledkovy servis na najvyssej svetovej urovni.

Ucast na pretekoch definitivne potvrdil aj legendarny atlet a dnes vplyvny clen exekutiv MOV a IAAF Sergej Bubka. Ako ambasador a podporovatel ostravskych pretekoch si nenecha ujst ani premieru exhibicnej sutaze v skoku o zrdi muzov. Dokonca prispel aj pretekarom svojho klubu v Donecku, sutazit bude juniorsky majster sveta 2002 z Kingstonu Maksym Mazuryk. Do ženskych pretekov na štvrtok dodal rovnako vlaňajšiu juniorku z doneckeho klubu Nataliu Kuščovovu, ktora sa v tomto roku v hale zlepšila uz na 440 cm (na vlaňajšich juniorskych MS bola šiesta).

Z prominentov je definitivne potvrdena pritomnost generálneho sekretara medzinarodnej federacie IAAF Istvana Gyulaiho (v minulosti ako bezec na 400 m na "tretre" startoval) a prezidenta Europskej atletickej asociacie Hansa-Jorga Wirza. Ten pricestuje napriek tomu, ze v buducom tyzdni oslavuje sestdesiatiny.

V zaplave seniorskych hviezd bude na tretre zaujimave sledovat aj spickovych africkych juniorskych bezcov, ktori mozu zautocit na junmiorske svetove rekordy. Na 1500 m nastupi Alex Kipchirchir (vlani vyhral juniorske MS na 800 m) s osobnym rekordom 3:32,95, keď juniorsky svetovy rekord je 3:30,24 v podani Corneliusa Chirchira (tiež Keňan, ktory je uz seniorom a v Ostrave tiez pobezi). Na 5000 m nastupia dvaja kvalitni juniori. James Kwalia z Kene sa blysol minulu nedeľu v Hengele juniorskym svetovym na milu. Boniface Kiprop z Ugandy (ma len 18 rokov), ktory je strieborny z tohtorocnych MS v krose zasa zabehol skvely cas vo vysokohorskom prostredi v Nairobi 13:35,1. Podľa odbornikov minimalne 45 sekund sa da z takehoto casu ubrat v Europe. Juniorsky svetovy rekord ďalšieho Keňana Philipa Mosimu ma hodnotu 12:53,72 este z roku 1996.

Dvadsaťjedenročná Dorcus Inzikuruová z Ugandy požiadala organizátorov "tretry" o možnosť štartu na 3000 m prek. Pôvodne bola prihlásená na 2000 m, ale po prekážkových tréningoch si chce premiérovo skúsiť túto trať práve v Ostrave. Vlani tam debutovala Turovová a hneď z toho bol svetový rekord, čo sa podarí Afričanke? Jej kvality sú tiež solídne - juniorská majsterka sveta 2000, vlani štvrtá na Hrách Commonwealthu na 5000m, ugandský rekord 15:18,01.

Po odhláške Američana Phillipsa zaplnili organizátori štartovú listinu v skoku do diaľky hneď dvomi kvalitnými menami. V marci oslávil tridsiatku Kareem Streete-Thompson s dvomi občianstvami (Kajmanské ostrovy a USA) s osobným rekordom 863 cm. Jeho najväčšími úspechmi sú striebro z halových MS 2001 a piata pozícia na letných MS v rovnakom roku. Na Hrách Commonwealthu získal vlani bronz. Slovinec Gregor Cankar z mesta Celje sa tiež môže pochváliť pekným osobným rekordom 840 cm a najmä šiestym miestom z OH 1996 v Atlante, bronzom z MS 1999 a titulom juniorského majstra sveta z roku 1994.

Hicham El Guerrouj je už na európskom kontinente, v piatok pobeží 3000 m na Nebiolovom memoriáli v Turíne. "Mám za sebou skvelý tréning a tritisícku v Turíne som zaradil do programu výhradne kvoli ostravskej premiére na patttisícke, ktorý je pre mna velmi vážnym štartom. Podľa toho vlastne uvidím, či si môžem v Paríži na MS trúfnuť na dvojštart na 1500 a 5000 m. V Turíne ešte nečakám super výkony, asi sa prejaví únava z posledného ťažkého tréningu v pondelok, ale v Ostrave by som mal byť stopercentný," odkázal Maročan z Talianska. Do Ostravy sa chystá pricestovať v utorok, dovtedy bude trénovať v Bruseli.

 

[ ...zpět ]

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M